Jak si vybrat barevné kontaktní čočky?

Jak si vybrat barevné kontaktní čočkyOči hrají podstatnou roli při navazování kontaktů a velmi ovlivňují první dojem, který si všichni při setkání vytváříme. Jsou totiž zpravidla tím, co vás na první pohled u partnera upoutá. Pokud dokážete tuto „zbraň“ využít, máte první krok k navázání dobrého kontaktu za sebou. Ne všichni jsme však spokojeni s naší barvou očí. Proč proto nevyužít k vylepšení svého image pokroku vědy a techniky a nevyzkoušet barevné kontaktní čočky? Ty se dnes vyrábějí z kvalitních materiálů a nejsou nijak nebezpečné. Vždyť např. měkké i tvrdé kontaktní čočky bývají jemně zabarveny za účelem zlepšení jejich viditelnosti při manipulaci – snadno je najdete v roztoku, na prstě, případně pokud vám z prstu sklouznou. Kontaktní čočky, jejichž barva je obsažena v celém materiálu, oko v žádném případě nedráždí. Barevné kontaktní čočky podpoří vaše sebevědomí a pomohou vám zajistit úspěch například při volbě partnera.

Barevné kontaktní čočky měkké jsou na trhu od roku 1980. Jsou vhodné pro každý věk a nabízí širokou škálu barev a designu. Mohou být pořízeny ve stovkách barevných kombinací a odstínů. Nabízejí jak výraznou změnu image, tak nenápadnou, vše záleží na přání zákazníka. Jeden typ oči pouze tónuje, druhý úplně mění jejich barvu – tyto tzv. krycí kontaktní čočky jsou sytější. A v neposlední řadě jsou v nabídce kontaktní čočky s různymi motivy a těm říkáme crazy kontaktní čočky.

Tónovací barevné kontaktní čočky

Tónovací kontaktní čočky barvu vašich očí nezmění, pouze ji zvýrazní, zdokonalí a podpoří. Většinou dojde k efektu prohloubení pohledu, čímž získává nositel na atraktivnosti. Můžete vybírat z kosmetické nebo dioptrické varianty. Obsahují i UV filtr. U těchto kontaktních čoček je barva nanesena do středu čočky, a tak zaručuje vynikající pohodlnost po celou dobu nošení. Taktéž lze tónovací kontaktní čočky využít pro atletické sporty při slunečním svitu, které zvyšují kontrast barev. Tak jak známe lehce zabarvené sluneční brýle, můžeme výsledek našeho vidění ovlivnit lehkým tónem kontaktní čočky. Pro zajímavost – ve studii, kde měli respondenti seřadit barvy kontaktních čoček dle výsledného vizuálního efektu, byly čiré kontaktní čočky preferovány u prohlížení fotografií, zatímco u prohlížení maleb si respondenti pochvalovali nejvíce modrý, zelený, purpurový a šedý odstín. Negativně hodnotili žlutý, hnědý či růžový odstín kontaktních čoček.

Krycí barevné kontaktní čočky

Jak si vybrat barevné kontaktní čočkyJsou vhodné pro radikálnější změnu barvy očí. Opět existují v dioptrické i nedioptrické variantě. Pokud překrýváte světlejší odstín vašeho oka tmavší kontaktní čočkou, bývá  změna image přesvědčivá – kontaktní čočky jsou průzračné a přirozeným způsobem dokreslují barvu oka, případně ještě korigují zrakovou vadu.

V případě, že máte tmavě hnědé oči a vaším snem je mít oči světle modré, nelze zaručit vlivem podkladové barvy vašich očí dokonalé překrytí. Pokud by se na trhu takové kontaktní čočky objevily, výrazně by zhoršily kvalitu vašeho vidění. Vyzkoušet to ale můžete u svého kontaktologa – počítejte s tím, že výsledná barva bude mírně ovlivněna původní barvou vašeho oka – tj. efekt nebude tak dokonalý.

Někteří lékaři varují před kontaktními čočkami, které výrazně mění barvu oka. V běžných podmínkách se zornice rozšiřuje v závislosti na intenzitě dopadajícího světla a u barevných kontaktních čoček je průzračná střední část obkroužena výrazným, světlo nepropouštějícím prstencem barvy. Zornice je jakoby svázaná, okleštěná v možnosti přizpůsobovat se intenzitě dopadajícího světla. Dívá se na svět jakoby klíčovou dírkou.

Crazy kontaktní čočky

Pro jednorázové zvláštní příležitosti (pracovní party, večírky, zahradní slavnosti, narozeninové oslavy, plesy, maškarní bály), nebo jen tak pro zábavu a pobavení si můžete pořídit kontaktní čočky, napodobující oko upíra, kočky, vlka, nebo třeba nějaké pohádkové postavičky. Vaše oko můžete ozvláštnit také spirálou či logem. Můžete také vypadat jako skutečný nepřítel. „Bláznivé kontaktní čočky“ mají jasné vzory a obrázky pro společenské příležitosti. Opět bývají k dispozici jak ve variantě kosmetické, tak ve variantě dioptrické.

Jediným problémem „crazy kontaktních čoček“ na efekt je snížení zrakových funkcí, což může být např. při řízení vozidla tristní. Jedná se omezení zrakové ostrosti a citlivosti na kontrast. Proto tyto kontaktní čočky doporučujeme používat skutečně jen pro zvláštní příležitosti.

Jak postupovat při nákupu barevných kontaktních čoček?

U barevných kontaktních čoček platí stejné zásady jako u kontaktních čoček čirých. Doporučujeme vybírat barvu kontaktních čoček zároveň při jejich aplikaci u kontaktologa, kde si můžete vyzkoušet více variant, než si koupíte tu definitivní. Použitím krycích barevných čoček je tato změna velmi pravděpodobná, avšak zda bude vypadat skutečně přirozeně, zjistíte až při samotném zkoušení u vašeho kontaktologa.

Pokud potřebujete barevné kontaktní čočky dioptrické, je před prvním použitím konzultace u kontaktologa nutná. Pokud vám kontaktní čočky doporučí, můžete nákup uskutečnit i v internetovém obchodě, kde nakoupíte čočky ve stejné kvalitě jako v kamenném obchodě, obvykle ovšem za výrazně nižší ceny.

Na českém trhu jsou v tuto chvíli k dispozici barevné kontaktní čočky s dobou výměny měsíční a roční.

Firma WILENS se specializuje na zakázkové barvení hotových kontaktních čoček. Znamená to, že barví kontaktní čočky, které má již uživatel odzkoušeny. Tím je zaručena dobrá pohoda nošení barevných kontaktních čoček.

Kontaktní čočky Partneři