Jak správně nasazovat a vyjímat kontaktní čočky?

4. prosince 2009

Jak správně nasazovat a vyjímat kontaktní čočky?

  1. Před aplikací si dokonale umyjeme ruce a osušíme je ručníkem, který nepouští vlas.
  2. Vyjměte z pouzdra pravou kontaktní čočku. Položte ji na dlaň ruky a opláchněte ji čerstvým roztokem.
  3. Vložte kontaktní čočku na oko. Kontaktní čočku nasazujeme pozorně, pomalu na střed oka, s krátkými a neostrými nehty (případně jemně aplikační pinzetou).Postup opakujte s levou kontaktní čočkou (levé oko).
  4. Vylijte roztok z pouzdra (nikdy nepoužívejte stejný roztok 2×), opláchněte pouzdro i víčka pouzdra čerstvým roztokem (nikoliv vodou) a vytřepejte do sucha. Pouzdro s otevřenými víčky nechejte vyschnout na vzduchu a láhev roztoku uzavřete.
  5. Po oschnutí naplňte pouzdro na kontaktní čočky po okraj opět čerstvým roztokem.

Doporučený postup při vyjímání kontaktních čoček

  1. Vyjměte kontaktní čočku z pravého oka. Kontaktní čočku vyjímáme tak, že ji posuneme prstem ze středu oka dolů na bělmo, kde je její adheze k oku daleko menší. Položte ji na dlaň ruky a pokapejte ji několika kapkami roztoku.
  2. Promněte šetrně kontaktní čočku na každé straně po dobu 10 sekund. Odstraňte nečistoty čerstvým roztokem.
  3. Položte kontaktní čočku do příslušné přihrádky pouzdra a uzavřete víčko pouzdra. Postup opakujte s levou kontaktní čočkou. Přesvědčte se, že je kontaktní čočka zcela ponořena do roztoku.
  4. Po uložení kontaktních čoček do pouzdra se vyvarujte jeho překlopení – může se stát, že kontaktní čočka ulpí na víčku pouzdra a vyschne, změní své geometrické parametry a stane se pro oko nebezpečnou.
  5. Pro dezinfekci ponechte kontaktní čočky v pouzdru minimálně 4 hodiny, nebo přes noc (podle použitého druhu dezinfekční látky může být kontaktní čočka buď přímo nebo po opláchnutí fyziologickým roztokem, po uplynutí určitého časového rozmezí, znovu aplikována na oko). Pouzdro měňte vždy s novým balením roztoku (min. po 3 měsících). Výrobci často k zakoupenému balení roztoku přidávají zákazníkovi i pouzdro. Existují pouzdra, která obsahují ionty stříbra, díky nimž se násobí dezinfekce kontaktních čoček.

Zpět na přehled aktualit

Kontaktní čočky Partneři